Život pod tlakem zdraví neprospívá. Jak na stres? Vědomým odpočinkem.

18.03.2019

Stres. Strašák, výmluva, oficiální viník zdravotních neduhů současné společnosti. Máme pocit, že když s ním zatočíme, v našem životě dojde k pozitivním změnám. Opravdu tomu tak je? 

Stres je součást života

Ať se nám to líbí nebo ne, krátkodobá stresová situace do našeho života přirozeně patří. Umožňuje nám přežít v nebezpečí. Tedy situaci, kterou naše vnímání vyhodnotí jako nebezpečí. Naše tělo volí optimální strategii přežití = připravuje se na útěk a nebo útok. Vyplavuje se specifický chemický koktejl, zrychluje se dýchání a stává se povrchnějším (tlakujeme se), krevní tlak stoupá a prokrvuje svaly, které připravuje na fyzickou akci. Zastavují se funkce, které by v tuto chvíli byly na překážku, například trávení a vylučování. Vyplavují se i takové látky, které umí efektivně bojovat s infekcí a nebo rychle zastaví krvácení (tělo se snaží snížit rizika související s možným zraněním).

Kdy škodí a jak to poznat

Proč je v současném době stres tedy škůdcem? Hlavním důvodem je změna způsobu života. Ve většině případů stres není vyvolán fyzickým napadením, ale psychickým tlakem - termíny v práci, nemoc v rodině, výchova dětí, problémy v domácnosti... Takže zatímco dříve byl stresový stav "spálen" následnou akcí po jejím vzniku, tedy během a nebo fyzickým útokem, nyní zůstává "uvězněn" v našem těle. Uvědomte si, že tlak pocítíme často několikrát za den. A pokaždé to vyvolá stejnou vnitřní reakci v těle (ačkoli se tváříme nad věcí, netečně, v pohodě...). A látky se ukládají...

Dlouhodobý stres narušuje činnost srdce, trávicí soustavy, snižuje schopnost se učit a pamatovat si, způsobuje migrény, bolesti zad, narušuje kvalitu spánku (a tím i schopnost regenerovat buňky těla), má vliv na kvalitu pleti i vlasů a též zvyšuje riziko vzniku nádorového onemocnění. Vedlejší projevy dlouhodobého stresu navíc ovlivňují i naše vztahy v rodině a v práci. Snižuje v nás totiž empatii, schopnost se soustředit a život se celkově zdá "temným" místem bez možnosti zlepšení.

Mějte stres pod kontrolou

Doufat, že stres z vašeho života jednoduše zmizí by bylo bláhové. Ve vašich silách totiž není změnit fungování světa okolo vás. To, co změnit můžete je váš přístup k dané situaci a hlavně pracovat se svým tělem a psychikou tak, aby dopady stresu byly na vaše fungování minimální. Jaká na to?

  • Uvědomte si, že stres nelze přeprat vůlí. Reakce těla jsou na vědomé mentální činnosti nezávislé. Stresovou situaci je třeba pojmenovat a projít k bodu, kdy na ni začnu reagovat.
  • Zapojte do vašeho života dech. S prvními příznaky napětí začněte hluboce dýchat do břišní oblasti. Zklidněním dechu se zpomalí i krevní tlak a zastaví se i ostatní přípravy na akci přežití.
  • Vezměte si na pomoc stravu.
  • Hýbejte se. I "obyčejná" chůze je pro zdraví velmi blahodárná. Ostatně na chodidlech máme otisky všech orgánů a částí těla. Jejich stimulací pomáháme i jejich správnému fungování.

Ještě o krok dál

Zkuste ve své práci sami na sobě jít ještě o krok dál. Co je to, co způsobuje, že vyletím jak čertík z krabičky? Kdy se cítím nepříjemně? Jaké situace ve mně vyvolávají pocit tlaku a vyčerpávají mě? Proč se nedokážu radovat? Je v mém životě radost přítomna? Kde?

Abyste byli schopni nahlédnout do hloubek svého vnitřního světa a principů jednání, potřebujete odstup. Nejlepším nástrojem, který máme je vědomý odpočinek. Lze jej nazvat i "restart," neboť díky novému pohledu získáte i nové možnosti. Abyste však skutečně relaxovali, nikoli jen přeběhli na jiné stanoviště způsobující další dávku stresu, je vhodné vyhledat i místo, kde k tomu jsou uzpůsobeny podmínky. Jedním z nich je i "Zastávka na cestě." *) Prostřednictvím různých relaxačních technik, možnosti zdánlivého nicnedělání podpořené i dalšími terapiemi získáte šanci přístupu sami k sobě. Klíč, který dokáže rozšířit vaše obzory a kde nad vámi stres ztratí zničující moc.