Mahá Šivarátrí - Velká Šivova noc

21.02.2020

KDY: 21.2.2020 od 17:30

KDE: Kocanda u Jesenice  

Přijďte oslavit Velkou Šivovu noc, poslední noc před novoluním, kdy má mysl nejmenší moc nás ovládat. Letos vychází na pátek 21.2. V závěru hinduistického roku je tato noc podle legend nejvhodnějším okamžikem k hlubokému ponoření se do svého nitra, k poznání Skutečnosti. S Lenkou Vinklerovou jsme se tentokrát dohodly, že ji oslavíme zpíváním manter a následnou meditací s přáteli v soukromí na Kocandě (u Jesenice).

V případě zájmu napište Lence SMS na mobil: 725 219 471, sdělí vám podrobnosti.  

Proč Shivarátrí slavit?

Máme rádi oslavy a svátky a když už se nám během "všedních" dní nedaří pravidelně meditovat a čistit si svou mysl, resp. duši, je to jedna ze skvělých příležitostí. Příležitost k vnitřní očistě, k vědomému zastavení se - spojení se s aspektem Šivy a toho, co pro vás symbolizuje. V Indii bývá tato noc symbolicky spojována s očistou od hříchů, s bdělostí (dosažením Vyššího Vědomí), s vítězstvím nad temnotou a nevědomostí.

Jak tento svátek slavit?

Obecně se doporučuje být zdrženlivý v jídle (nepít alkohol je samozřejmostí), v Indii se drží půst a slaví celou noc. Na druhý den je dobré si nic neplánovat, aby byl čas se dospat, nebyl tlak na úkoly dalšího dne... A jak konkrétně slavit?

Zlatá střední cesta - naše

Letošní oslava na Kocandě se ponese v klidném duchu, jednoduchém pojetí, volnosti a plynutí tak, jak každý bude potřebovat. 

Akční cesta - Mantrovníků

Pokud cítíte, že byste se potřebovali více rozjet, užít si rituály, roztančit se do Šivovských energií, doporučuji akci Mantrovníků v Jóga Centru ve Žďáru nad Sázavou. Více na jejich fb 

V ústraní - u vás doma

A naopak, Šivarátrí se dá také slavit doma, v úplném soukromí.

Zapalte si večer svíčku, vonnou tyčinku nebo nejlépe kadidlo, vezměte si málu a odříkávejte mantru Om namah Shivaya...

Nebo mantru OM NAMAH ŠIVÁJA můžete zpívat při poslouchání nějaké nahrávky (např. má oblíbená Om Namah Shivaya od Deva Premal), nebo Maha Mrityunjaya mantru známou také jako mantra OM TRAJAMBAKAM JADŽÁMAHÉ, případně můžete mantry jen poslouchat, být ve svém středu, klidu, odpoutávat se od svých myšlenek..


ÓM NAMAH ŠIVÁJA...