Odpočinek je dar našemu zdraví i psychice

Současná společnost je zaměřena na výkon a měřitelné výsledky. Jenže úkolů nebezpečně přibývá. Aby se to vše dalo stihnout, jedete víc než na plný výkon, ukrajujete ze svého času a únava narůstá. Vaše tělo sice vysílá signály, že takhle to dlouhodobě nepůjde, ale my často odpočinek považujeme za lenost. A tak se stane, že někde něco začne drhnout. Tělo nás "násilně" donutí zastavit. Nešlo by tomu předejít?
Když únava přesáhla únosnou mez
Jakmile se únava začíná projevovat na tělesné rovině, je třeba zbystřit. Jemné náznaky jste totiž už minuli. Mezi první příznaky unaveného těla patří bolesti hlavy, noční buzení i snížená kvalita spánku, chuť na sladké, nervozita, přibírání na váze bez zjevné příčiny či poruchy příjmu potravy (nechutenství a nebo naopak neustálý hlad). Pokud ani těmto signálům nevěnujeme pozornost, oslabování našeho těla nadále pokračuje a roste riziko vzniku vážnějšího onemocnění (únava má negativní vliv i na imunitu). Spolu s únavou se navíc snižuje i mentální zdraví a plnění úkolů je těžší a těžší, nápady přicházejí ztěžka a efektivita práce se též snižuje. Vy upadáte do bludného kruhu, ke kterému se přidává i stresová reakce.
Noc bez světel a zdravý talíř
Mnoho lidí považuje za jediný odpočinek spánek. Ano, je důležitou součástí. Aby však byl ozdravný, musí být podpořen i jinými faktory. Základem je spát v noci a potmě! Teprve tehdy se spouští produkce hormonu melatoninu, který zajišťuje regeneraci našich buněk (a tedy i nás samotných). Další podstatnou součástí života je strava, která by měla splňovat základní pravidla (správný poměr bílkovin, sacharidů i tuků, dostatek vlákniny, vitamínů, stopových prvků a minerálů). I pohyb může být relaxací (navíc odbourává i dopady stresu - pomáhá s produkcí hormonu štěstí oxytocinu), nicméně není odpočinkem, pokud k němu přistupujete jako k výkonnostní disciplíně.
Zastávka na cestě aneb čas pro sebe
Co pro sebe můžete udělat hned? Začít! Například tím, že si denně najdete alespoň 20 minut jen pro sebe. Zavřete se někam, vypněte elektroniku a nedělejte nic. Ano, nic. Během těchto chvil prostě dejte tělu a psychice šanci na divokost, vyčerpanost, zoufalství, radost... Dýchejte. Nechte myšlenky běhat hlavou a zkuste je jen pozorovat, nereagovat na ně. Zpočátku se to pravděpodobně nebude příliš dařit, budete sklouzávat do obav, nervozity, snahy řešit či utéct. S každým opakováním to však bude jiné. A když usnete? Tak budete chvíli spát.
Objevte kouzlo odpočinku a restartujte se
Někdy je k nastartování ozdravných procesů potřeba víc. V běžných životních podmínkách totiž své chování těžko opouštíme a šance zahlédnout důvod (natož jej změnit), proč nějak jednáme je velmi náročné. Je třeba vystoupit z každodennosti. Zcela jednoduše. Najděte místo, které vám dovolí se zastavit. Vstup do vnitřního světa se otevírá z klidu (zejména mysli), nikoli z pohybu. Teprve v tuto chvíli máte šanci zahlédnout vlastní strategie jednání. Už samotným náhledem na ně můžete získat odpovědi na některé své otázky či navigaci k dalšímu směřování.
Jedním z míst vyladěných k odpočinku leží v Jílovém u Prahy a může to být zrovna vaše Zastávka na cestě. Pomocí různých relaxačních technik, případně zde můžete strávit několik dní, máte šanci získat o svém chování, jednání a impulzech zajímavá pochopení. Pobyt zde se může stát vaším prvním vědomým krokem k sobě samým.